Yazı Detayı
09 Şubat 2016 - Salı 21:33 Bu yazı 6072 kez okundu
 
KİTAPLARA DAİR AYKIRI SÖYLEMLER
FERDA YALÇIN
ferdayalcinaksoy@gmail.com
 
 

“Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.” Der Cemil Meriç.

     Kitapların var oluşu, hayata merhaba deyişi, okurla buluşması hiç küçümsenmeyecek bir emeğin karşılığıdır dünyada.  Yazan için zorlu bir süreçtir başlangıcından sonuna kadar bu serüven. Duygularını, hissiyatını tutamaz içinde, bir kâğıtla bir kalem yeter önceleri. Sadece yazar kendisi için. Bir taşma noktasına geldiğinde kalmasın bende başkaları da okusun, okuduklarında kendisini bulsun ister. Kim bilir o duygu aktarımı belki de sonlara başlangıç olacaktır. Tam tersi olabileceği gibi.

    Nihayetinde bir yayınevi bulunur zor şer, aslında tam da istediği gibi olmasa da yazan eserini sırf okuyucuyla buluşturmak için kişiliğine, kimliğine çok da denk gelmeyen, aylarca araştırmalar sonrasında kötünün iyisi bir yayınevi bulur yarım yamalak bir sözleşme ama beraberinde dünyalar kadar vaat ile en iyiyi insanlara ulaşabilmek için kabul eder ve matbaaya girer yazılanlar. Kitap haline gelip eline ulaştığında koklar yazanı kitabını bağrına basar. Mis gibi tıpkı süt kokan bebekler gibidir şimdi o, fırından yeni çıkmış ekmek kokusu gibi dolar ciğerlerine.

    Ve yeni bir serüven başlar akabinde. Kimlere, nasıl ulaşmalıdır, ulaştırılmalıdır. Bu aşamada yayınevinin dağıtım ağı ve fuarlar girer devreye. İyi bir dağıtım ağı ile çalışıyorsa yayıncınız korkmayın. Memleketin her köşesine dağılır eseriniz ve ne siz ne de okuyucunuz mağdur olmazsınız. Aksi halde iş başa düşer. Türkiye’de yazan olunca tam destek kimseden gelmez. Hem yazanı, hem tanıtımını, hem dağıtımını yapan aynı kişi oluverir etik olmasa da.

Fuar

    Gelelim işin en keyifli noktalarından birine. Fuarlar. Yazarın okurlarıyla kolaylıkla ve huzurla bir araya gelebileceği, okurun kitapları olabilecek en uygun rakamlara alabileceği ortamlar. Fakat bununda ülkemiz şartlarında eksileri bir hayli fazla.

    Fuar organizasyonu yapan firmaların öncelikli telaşı rakamsal geri dönüşler olduğu için okurdan çok kaç yayınevi katılır hesabı yapıldığını düşündürtüyor insana. Olabildiğince şehrin dışında mekânlar seçiliyor ve öyle garip bir yerleşim planı yapılıyor ki;  en çok parayı veren yayınevi standı en önde ve büyük bir alan, daha azını veren kenarda köşede bir yerlerde minicik bir alan. İdare edilebilir belki.

    Bu yılki Ankara fuarını temel alırsak yine isim yapmış yayınevleri ön saflarda, diğerleri geri planda. Oysaki hem hava hem yerleşim olarak daha uygun zaman ve yerler seçilebilir fuarlar için. Sokak sokak ayrılabilir fuar alanı yetişkinler için olduğu kadar çocuklarında ezilmeden, kaybolmadan gezecekleri bir şekilde. Ve kimse bir diğerinin önüne geçmeden statü, konum ve maddesel üstünlükleri olamadan bir arada olabilirler.  Ne kadar uzak bir hayal değil mi?

   Onlarca fuar düzenlenir kitaplar için bir sürü şehirde. Her şehrin farklı bir kabul şekli, farklı bir dinamizmi ve çok değişik bir okuyucu kitlesi vardır. Ankara söz konusu olduğunda yayınevleri de yazarlarda biraz durup düşünürler sanıyorum. Büyükşehir, başkent okuru çok olur ve herkes memnun ayrılır diye düşünülebilir. Lakin bu koca şehrin kitaba ve yazana bakışı farklıdır diğerlerinden. Okurun tarzı tavrı çok nettir. Bir dolaşayım beğeneyim mantığı yoktur. Önceden seçilmiş, karar verilmiştir alınacak kitap için. Gelinir yayınevi bulunur ve kitap alınır gidilir. Herkes böyle olmasa da geneli bilinçli ve ne istediğini bilen okurlardır. Bu yılda beklenen, arzulanan ilgi görülmemiştir Ankara fuarında.

Wattpad ( Ne Yazayım?)

   Biraz daha ilginç kişisel bir gözlemimi dile getirmeliyim bu aşamada. Bazı şeyleri çok zor kabullenir ya da hiç kabul etmezken toplumun hemen her kesiminde, gelip geçici, saman alevi tezliğinde anlık çıkışları çok kolay özümsüyoruz son zamanlarda. Buna uyum mu, uyumak mı, uymak mı denir henüz kestiremiyorum.

   Bu ülke ne isimler yetiştirdi, ne isimleri tarihe mal etti. Fakat hiçbirinin kendilerini “ben buradayım, görün beni” telaşı olmadı. Kalemleri güçlüydü ve kendilerine, yazdıklarına güvenleri sonsuzdu. Mantar gibi türeyen yazanlar, kimlik derdine düşen titr meraklıları, son noktada kirlenmekle tatmin olmayan bir sanal ortam yazı furyası ortaya çıkınca bu alanın mertliği de sorgulanır hale geldi hakkını vererek, amaca hizmet ederek yazanlar için.

   Üstüne üstlük dünya emek verip, zaman ve para harcayıp, göz nuru döktüğü kitaplarını daha çok okura ulaşsın diye her zorluğu göze alan kaliteli kalemlerin yanında sayıları her gün artan, isimlendirmekte zorlandığım okumadan yazmaya çalışan ama arkalarında bir gençlik ordusu koşturan belli yaş aralığındaki internet yazarları.

   Adının net bir Türkçe karşılığı olmayan, kendi yaş gruplarını etki altına alabilecek benzer duyguların, kavgaların ve sıradan hikâyemsilerin paylaşıldığı ortam yani wattpad yazarları. Donanımlı ve okuyan nesil yetiştirmenin yolu bu olmasa gerek. Çocuklarımız onları da okusunlar elbette fakat kendileriyle eşit olanlarla harcadıkları zamanla ilerlemek şöyle dursun yerlerinde sayarlar. Yüzlerce çocuğun sıra olup bir yaşdaşlarından imza almayı beklemeleri oluşturuyor fuar kalabalıklarının büyük kısmını. Okuyup geçecekleri şeylerde olacak elbette ama edebi, yazınsal ve düşünsel doyuruculuğu olan kitaplar okumalı ve onları yazanlara özenmeli yeni nesil.  

   Küçük yazarlarımızda iki kelimeyi bir araya getirecek birikime ulaşmadan röportajlarla, televizyon haberleriyle gündem oluşturup kitap fuarlarında kısa bir süre sonra hiçbirinin adını bile hatırlamayacağı bir kalabalığı ağırlıyorlar şişirilmiş egolarıyla.

  Birilerinin onlara okumadan, araştırmadan, birikim sahibi olmadan fikir sahibi ve iyi yazan kalıcı eserler bırakan bir yazar olamayacaklarını anlatması gerekiyor sanırım.

Fuarların eskimeyen yüzü: Sahaflar

  “Kitapların dünyası, insanın en hayret verici yaratıklarından biridir. Abideler yıkılır, milletler kaybolur, medeniyetler büyür ve ölür fakat bütün bu medeniyetlerin, tekrar tekrar nasıl ortaya çıktıklarını gösteren kitapların dünyası; hala genç, hala yazıldıkları gün kadar taze, yazarlarının yüzlerce sene önce ölmelerine rağmen, hala insanların kalplerinden geçenleri anlatarak hayatlarını devam ettiriyorlar.” Diyor Christopher Morley

    İşte sahaflarda yazıldıkları gün kadar taze görüntüleri olmasa da genel anlamıyla eski, artık basımı yapılmayan ya da ikinci el dergi ve kitapların alınıp satıldığı veya başka bir kitapla değiştirildiği küçük işletmeler ile bu mesleği yapanlar.

    Fuarların en güzel, en özel ama en daracık, küçücük alanlarına sığdırılmış gerçek kitap kokusu barındıran bölümleri Sahaflar. Eski mecmualar, dergiler, kitaplar ve anıları, kokuları, yaşanmışlıkları, okuyana eline alana bulaştırdıkları muhteşem özlem kalıntıları.

    Sonuç olarak kitap fuarları, okurların yayınevleriyle doğrudan temas sağladığı, fuarlarda düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlere katılarak yayıncılık faaliyetleri ve kitaplar konusunda yeni deneyimler edinebildiği yerler olarak Türkiye’deki yayıncılık faaliyetleri açısından önemli bir konumda yer alıyor.

     Fuarları hazırlayanlarsa fuarlarda yaşanılan sorunları çözmek yerine bu sorunların üzerinden atlamaya ya da sorunların çözümsüz olduğuna dair çeşitli argümanlar ortaya koymaya çalışıyorlar. Türkiye’de düzenlenen en önemli yayıncılık faaliyetlerinden biri olan fuarlardaki müzminleşmiş sorunları akılcı, insani ve kültürel gelişimi odak noktasına koyan ve mevcut sorunları bütünlük içerisinde ele alan bir anlayışla çözmeye yönelik gerekli planlamaların yapılması gerekiyor. Böyle bir anlayışla yapılan fuar hazırlıkları hem gençlerin, kadınların, işçilerin yani emekçi halkın kitap fuarlarına katılmasına katkı koyacak hem de fuarların sosyal ve kültürel yönünün öne çıkmasını sağlayacaktır. 

     İyileştirilmiş şartlarda, hemen her şehirde, her yaş ve kesimden okura hitap edebilecek, konum ve ulaşım açısından kolay, yazandan çok okuyanı çekebilecek fuarlar görelim hep birlikte.

Ve son söz:

İnsanların bu dünyada yapabildikleri en önemli en güzel ve en değerli şeylere, biz kitap diyoruz.

04 -13 mart 2016 CNR EXPO -İstanbul' a tüm okurlarımızı bekliyoruz. Fuar sonrası izlenimlerimizi buradan sizlerle paylaşacağız.

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
10
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
11
Göztepe
32
0
9
8
8
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı