Yazı Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 10:00 Bu yazı 1052 kez okundu
 
DIŞ POLİTİKAMIZ
Nizamettin Şereflier
nizamettinsereflier@gmail.com
 
 

Geçmişte iki bloklu sistem varken dış politikada siyaset üretmek gerçekten çok kolaydı. Bir tarafta Sovyetler Birliği, bir tarafta Amerika; Zaten biz de NATO üyesi olarak batı bloğu içindeydik. Doğuyla aramızdaki İlişkiler sıfır seviyesinde, Doğu Bloğuna karşı NATO’nun ileri karakolu konumundaydık.

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte ortaya birçok devlet çıktı. Soğuk Savaş döneminde Ermenistan, Gürcistan ve Nahçıvan gibi komşularımız yoktu. Bu dönemde Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki sorunlar bizi ilgilendirmiyordu. Aralarında sorun olsa bile Sovyet rejimi üzerini örtüyor, biz bunun farkına bile varamıyorduk. Varsak da müdahale edecek durumda değildik.

 Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla ortaya çıkan Türkî Cumhuriyetlerle, kardeşlik bağından dolayı ilişkilerimizi geliştirmek zorundaydık. Gelişen bu ilişkiler, özellikle Ermenistan’ı ardından Rusya, Çin ve İran’ı çok rahatsız etti.

Buna rağmen biz Türkî Cumhuriyetler ve Komşularla olan ilişkilerimizi geliştirdik. Artık ülke olarak buralara yatırım ve teknoloji götürüyorduk. Müteahhitlerimiz Rusya’dan Irak’a büyük projelere imza atıyordu. Komşularla sıfır sorun politikası Irak, İran, Suriye hatta Yunanistan’la bile aramızdaki sorunların üzerini örtmüş, ikili ilişkilerimizi ve ticaretimizi geliştirmiştik. Komşularımızla ticaret hacmimiz öyle gelişmişti ki, aramızdaki vizeler kalkmış sınırlar yok olmuştu.

Bu gelişmeler ülkemizin popülaritesini ve ekonomisini büyütmeye başlamış; Türkiye artık bölgesinde gelişen ve büyüyen ülke haline gelmişti. Komşular, iyileşen ilişkiler sonucu PKK terörüne desteğini kesmişti. Bölgesel desteğini yitiren PKK eski gücünü yitirmiş, marjinal olmaya başlamıştı.

Bu bahar havasının hep sürüp gideceğini zannettik. Küresel güçlerin bizi başıboş bırakacağını sandık ama maalesef sandığımız gibi olmadı. Mavi Marmara olayının dış güçlerin ülkemize kurduğu bir tuzak olduğunu göremedik. Orda hesap hatası yaptık.  Küresel Güçlerin desteğini almadan o gemiyi oraya göndermek ne kadar doğruydu bilemiyorum? Eğer Amerika bizim başımızın belaya girmesini istemeseydi; İsrail Mavi Marmara’ya müdahale edemezdi.

Hem Batı Bloğu içinde yer alacaksın hem de İsrail’e one minute diyeceksin, diyebilirsin ama sonuçlarını da hesaplayacaksın. Başbakanımızın İsrail’e de Birleşmiş Miletlere de “Bir Dakika” demesi son derece doğruydu, yanlış olan durduğumuz yerdi. Biz batıyla mı, doğuyla mı beraberdik? İkisinin içinde olmamız, bulunduğumuz bölge itibariyle mümkün değildi. İki tarafın içinde olacağımızı zannettik ama ikisinin de içinde olamadık.

Amerika’yla stratejik ortak olabiliriz ama Suriye, İran, Irak ve Rusya’yla komşuyuz, hem de öyle komşuyuz ki ticari ilişkilerimizin en yoğun olduğu bir yerdeyiz. Biz Rusya ve İran’ın doğalgazına, Irak’ın da petrolüne muhtaç durumdayız. Rusya ve İran’ın da bizim tarım ürünlerimize ihtiyaçları var. Suriye ve Irak’ın ise bizim elektriğimiz olmadan aydınlanması mümkün değil. Yani birbirimize bu kadar muhtaçken, bu kavga kimin çıkarına acaba?

Batı Bloğunun çıkarlarıyla; Doğu Bloğunun çıkarları bizim bölgemizde çatışma halindedir. Bölgemizin zengin yer altı kaynakları iki bloğun da olmazsa olmazıdır. Özellikle Amerika bu bölgenin kontrolünü ne pahasına olursa olsun Çin ve Rusya’ya bırakmak istememektedir. Eğer bırakırsa o da biliyor ki, bu Amerika’nın çöküşüdür.

Aslında film bizim için Malatya’ya füze kalkanlarının yerleştirilmesinden sonra koptu. “Füze Kalkanlarının” ülkemize yerleşmesine müsaade etmemiz doğru bir karar mıydı tartışılır. Bir taraftan İsrail’e bir dakika, diğer taraftan füze kalkanlarına evet; bu ikircikli bir politika değil miydi? Ne Musa’ya Ne de İsa’ya yaranabildik.

Rusya, Çin, İran, Suriye ve Irak’ın hatta İsrail’in bize Karşı PKK’yı desteklediğini çok iyi biliyoruz. Son zamanlarda Suriye ve Irak rejimleri bize karşı son derece düşmanca tutum içerisine girdiler. Adeta PKK’yla birlikte taraf oldular. Onlar PKK’ya var güçleriyle desteklerini sürdürdükçe, bizim millet olarak sinir katsayılarımız artmaktadır. Korkarım ki, yakın gelecekte Suriye ile aramızda bir savaş kaçınılmaz hale gelecektir.

Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde, bu ateşin bölgemizi hatta bütün dünyayı kaplayacağını aklımızdan çıkarmayalım. Şu ana kadar uyguladığımız politikaları gözden geçirme zamanı geldi geçiyor bile. “Esed Rejimi” yıkılsın diye bölgenin ve dünyanın ateş topuna dönmesine asla müsaade etmeyelim. Hükümetimiz bu işler daha da karışmadan, bölge ülkelerini bir araya getirecek, diplomatik girişimleri ortaya koymak zorundadır. Yoksa bu hal böyle devam ettikçe ne PKK belasından kurtulabilir; ne de ekonomimizi düzlüğe çıkartabiliriz. Kalın sağlıcakla.

Nizamettin Şereflier

23.10.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 993 kez okundu

Yorumlar:

SALAHADDDİN DAL 2012-10-23 DOĞU VE BATININ TEZGAHTARIMIYIZ?
Doğu ve batının ittifak ettiği ve cografyamızda da taraflar bulduğu ülkeçiklerin yardımıyla üstümüzde ika ettikleri servetlerine büyük katkılar yapacağı bilinmektedir. Burası unutulmasın kıyamet ortadoğu da kopacaktır.

Gürhan Olcaytürkan 2012-10-23 Senaryo hep aynı..
Dış politika çok geniş pencereden incelenmeli. Çok güzel tahlillerde bulunmuşsunuz. Tarih sayfalarında biraz gezindiniz mi sanki bugünleri işaret ediyor gibi.Kutlarım.

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 Temmuzun Ardından
YANILIYORSUNUZ
İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YERDEYİZ
İSTİKRARI SEÇTİK
BU ÖLÜMLER NİYE
TÜRKİYE’NİN SEÇİMİ
HESAP VEREMEZSİNİZ!
CHP KURULTAYLARI
ÇOK YAŞA MUTLAK BARIŞ
GAZZE AĞLIYOR
FAİZ LOBİSİ
MADEN ŞEHİTLERİMİZ
TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ
KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
BÜYÜK ANKARA MİTİNGİNİN ARDINDAN
KEÇİÖREN’DE KİM KAZANACAK
VESAYETLER DEMOKRASİSİ
DERSHANELER OKULLARA DÖNÜŞÜRKEN
28 ŞUBAT PARANOYASI
ERGENEKON DAVASI VE KAYBOLAN İMTİYAZLAR
GEZİ’DEN MISIR’A
AMAÇ ÜÇ AĞAÇ MIYDI?
RESMİ DOĞRU OKUMAK
GEZİ PARKI AVM’ Mİ OLUYOR?
REYHANLI TUZAĞI!
VATANDAŞIN HALİNİ HİÇ SORAN VAR MI ACABA?
BUNLARIN HEPSİ YALANMIŞ!
KİM ÇÖZECEK O ZAMAN?
İSRAİL DİZ Mİ ÇÖKTÜ?
ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR!
ADA’NIN YOLLARI TAŞLI
NE PAHASINA OLURSA OLSUN?
ÜÇ MÜ BEŞ Mİ?
OSLO SÜRECİ VE PKK
2012 DÜNYA VE BİZİM İÇİN BİR MİLAT MIYDI?
KOLAY OLANI SEÇMEK
ŞEYTANIN AVUKATLARI KAYBEDERKEN
DOKUNULMAZLIK ZIRHI
5 BİN HAS PARTİLİ AK PARTİYE KATILDI
24 KASIMLARDA HATIRLANAN ÖĞRETMENLERİMİZ
AK PARTİ VE İDAM TARTIŞMALARI
BDP VE AÇLIK GREVLERİ
CHP NEREYE KOŞUYOR?
NUMAN BEY VE EKONOMİ
SURİYE BATAKLIĞI
AK PARTİ KONGRESİNİN ARDINDAN
NUMAN BEY AK PARTİYE NE KATACAK?
SİYASİ GÜNDEMİMİZ
SORUYORUM?
TERÖRLE YAŞAMAK
ÇEMBER DARALIRKEN
İKİ PARTİ BİRLEŞİRKEN
28 ŞUBAT NİÇİN YAPILDI?
12 EYLÜLLE HESAPLAŞMAK
YENİ EĞİTİM SİSTEMİMİZ
NEVRUZ
4+4+4
ÇARPIK KENTLEŞME
28 ŞUBAT
EKONOMİNİN MOTOR GÜCÜ
MİT VE YARGI
YENİ ANAYASA BAŞKA BİR BAHARA MI?
MERHABA !
AH FRANSA AH
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
10
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
11
Göztepe
32
0
9
8
8
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı