Yazı Detayı
24 Ocak 2016 - Pazar 12:00 Bu yazı 1484 kez okundu
 
MECLİS’TE ÜÇ FİDAN VARDI
METİN ÖZÇİMEN
metinozcimen@hotmail.com
 
 

Yıllar ne çabuk geçiyor…Eskiden Komünistim demek bile suçtu…Bırakın demeyi,oraç-çekiç resmi varsa defter veya kitabınızda terör suçu sayılıyordu…Bugün Komünist olmak anayasal bir hak…Kürt demek de bölücülük sayılırdı…Şimdi,devlet televizyonu 24 saat Kürtçe yayın yapıyor…Halkımız Deniz adını çocuğuna isim olarak verirken,korkardı…”Başına bir sıkıntı gelmesin ilerde“ diye…Dönemin yıllarında Deniz Gezmiş’in mezarını ziyaret etmek cesaret isteyen bir adımdı… Şimdi,Meclis sıralarında Milletvekilleri anıyor…İşte o vekillerden biri CHP’nin renkli Milletvekili Aylin Nazlıaka…Meclis kürsüsüne saksı içinde üç fidanla çıktı ve “Deniz Gezmiş,Hüseyin İnan,Yusuf aslan’a selam gönderiyorum”dedi…(Bu birinci örnek)

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Mahir Çayan ve arkadaşlarının isimlerinin Bakanlar Kurulu nun uygun göreceği bazı kamusal alanlara verilmesi için kanun teklifi verdi.(Bu ikinci örnek)

CHP, devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ın asılmasına neden olan kanunun yürürlükten kaldırılmasını istedi.CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun un, yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. Tanal ın sunduğu teklifin gerekçesinde, kimseyi öldürmeyen ya da yaralamayan Gezmiş, Aslan ve İnan ın, Anayasa yı zorla değiştirme suçlaması ile Meclis tarafından yanlış ve siyasi bir kararla idam cezalarının infaz edildiği belirtildi. Verilen idam kararının toplum vicdanında yıllardır kapanmayan yaralar açtığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurduğu kaydedildi. (Bu da üçüncü örnek)-Örnekler çoğalabilir...Neler oluyor anlayanlar anlamayanlara anlatsın...                                                                                                                              Metin Özçimen Yorumu buraya kadar...

DENİZ GEZMİŞ, İNFAZIN ARDINDAN TAM 52 DAKİKA YAŞADI  

İdam gecesi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının boynuna asılan yaftaları yine Ali Elverdi den uzun uğraşlar sonucu aldığını dile getiren Dodanlı, Deniz in odasına girdik, ona yaftadaki özeti okudular. Babasına mektup yazdı. Tabi bu idamları hızla infaz etmek istiyorlardı. Çünkü dönemin Başbakanı ve iki bakanı daha önce asılmıştı üçe üç diyorlardı. İdam sehbasında Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan yaklaşık 15 dakikada hayatını kaybederken, Deniz Gezmiş, tam 52 dakika boyunca yaşadı dedi.

Burhan Dodanlı ayrıca sonradan o gece ve önceki süreçte yaşananları kaleme aldığı kitabından dolayı İstanbul da 20 yıl boyunca yargılandığını ve berat ettiğini kaydetti.

Dodanlı nın Tiryaki ye verdiği Deniz Gezmiş in yaftasında şu ifadeler yer alıyor:

Deniz Gezmiş, Ankara 1 Nolu Askeri Mahkemesi nin 9.10.1971 tarih ve 971-13 esas 971-23 karar sayılı hükmü ile TCK 146-1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkum edilmiştir.

Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idam edildiği gecenin tanığı gazeteci Burhan Dodanlı, 40 yıl sakladığı idam yaftalarını Ulucanlar Cezaevi Müzesi ne bağışladı.Dodanlı, "İdam sehbasında Deniz Gezmiş, tam 52 dakika boyunca yaşadı diye konuştu.

Ulucanlar Cezaevi ne eşiyle birlikte gelen Dodanlı, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan ın idam edildiği gece uzun uğraşlar sonucu aldığı idam yaftalarını Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ye verdi.

İdam yaftalarını Dodanlı nın elinden alan Tiryaki, Millet olarak hafızaları silmek için, geçmişten gelen izleri yok ediyoruz, yakıyoruz. Sizin 40 yıl boyunca bu yaftaları muhafaza etmemiz son derece önemlidir. Sadece bugün sizin getirdiğiniz bu yaftaların sahipleri değil şuan altında bulunduğumuz bu çınarın altında birçok kişi idam edildi. O gün idam suçu olan bugün suç olarak dahi görülmüyor. Herşeyden önce sizlere bu duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Dodanlı da gece sokağa çıkmanın bile yasak olduğu bir ortamda çok zor şartlarda, idam anlarına tanıklık ederek bu yaftaları Ankara 1 No lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi nin izniyle aldığını ve 40 yıl muhafaza ettiğini belirterek, Bu belgeleri bugüne kadar onlarca insan benden istedi. Ama 40 yıl boyunca sakladığım bu belgeleri kimseye vermeye yanaşmadım. Daha sonra arkadaşlarımla beraber bu belgelerin buraya Ulucanlar Cezaevi ne ait olduğuna karar verdik. Bu belgeleri size emanet ediyorum ifadelerini kullandı.

GAZETECİ OLARAK TANIKLIK ETTİM  

Dodanlı teslim törenin ardından yaptığı açıklamada, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davasını başından sonuna kadar 3 arkadaşıyla birlikte Anadolu Ajansı muhabiri olarak yakından izlediklerini ve idam anına tanıklık ettiklerini belirtti.

Dodanlı, süreci yakından izlemesi nedeniyle Ankara 1 No lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi tanıştığını ifade ederek, Ali Paşa ya, verdiğiniz karar Yargıtay ve meclisin onayından geçerse idam safhasını ajans muhabirleri olarak izleyebilir miyiz dedim. Önce mümkün değil karşılığını verdi. Sonra o gün idamın infaz edileceği yerin kapısına kadar gelebilirsen, söz seni içeri alacağım dedi. Geleceğime ihtimal vermiyordu şeklinde konuştu.

İdam gecesi sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen bu ana tanıklık etmek için Ulucanlar Cezaevi ne doğru yola çıktığını anlatan Dodanlı, şöyle konuştu:
Akşam üzeri yola çıktım. Ancak Samanpazarı nda çevirdiler. Nereye gittiğimi sordular. Evime gidiyorum dedim. İlk çevirmeyi böyle geçtim. İkinci çevirmeyi de geçtikten sonra komandolar tarafından yakalandım. Askerlere beni Ali Paşa ya götürün ona mesajım var dedim . Ali Elverdi kısa bir süre sonra geldi. Sen misin, gel, gel dedi. İçeriye aldı beni. Sonra, bu durumdan kimseye bahsetmememi istedi. 28 yıl bahsetmedim, ajansta dahi Ali Elverdi nin isminden kimseye söz etmedim. Sonra 2000 yılında bir televizyon programına çıkacaktım ve kendisini aradım. Paşam, ben televizyona çıkacağım, çok ısrar ederlerse isminizi vereyim mi dedim. Verebileceğimi söyledi. 

Onu anmak terör suçu

12 Eylül darbesine dava açan savcılık, “12 Eylül darbecileri yargılansın” eylemini suç saydı...12 Eylül darbesine dava açan savcılık, Ankara’da “12 Eylül darbecileri yargılansın” eylemini suç saydı. Yasal 1 Mayıs, Nevruz ve 12 Eylül mitinglerine katılmak, kitaplar, fotoğraflar örgüt delili oldu. Yedi kişiye toplam 255 yıl hapis cezası isteniyor

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında 12 Eylül darbesi nedeniyle dava açan özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği, geçen yıl darbenin yıldönümünde düzenlenen “12 Eylül Darbecileri yargılansın” mitingini, örgüt üyeliğine delil olarak gösterdi. Odak Dergisi etrafında örgütlendikleri iddia edilen 7 kişi, katıldıkları eylemler ve taşıdıkları pankartlar gerekçe gösterilerek tutuklandı. İddianamesi tamamlanan şüpheliler Umut Halit Nuray, Hüseyin Arlıer, Reyhan Alkıvılcım, Emrah Irmak, Meltem Tuna, Sedat Yıldırım, Barış Onay, THKP-C/Direniş Hareketi örgütüne üye olmakla suçlandı ve yasal eylemlere katıldıkları için ceza almaları talep edildi.

Deniz Gezmiş anması suç

Evren ve Şahinkaya hakkında soruşturma başlatan ve müebbet hapis cezası isteyen özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği, 7 şüpheli için hazırladığı iddianamede, 11 Eylül 2011 Pazar günü Ankara Kolej Meydanı’nda düzenlenen “12 Eylül darbesini protesto mitingini”, terör örgütü faaliyeti olarak değerlendirdi. Şüphelilerin bu eyleme katılarak örgüt propagandası yaptıklarını iddia eden savcılık, eylemde Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve Ulaş Bardakçı’nın resimlerinin olduğu ve “Kurtuluşa kadar savaş” yazısı bulunan pankartlarını taşımayı delil saydı. 12 Eylül döneminde idam edilen Ömer Yazgan ile Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlık anmalarına katılmak iddianameye “terör propagandası” olarak geçti. Resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs işçi bayramına katılmak ve “Yaşasın 1 Mayıs- Odak Direnişin Sesi” imzalı pankartın arkasında yürümek, Ulucanlar katliamını anmak için basın açıklamasına katılmak, Kızıldere anmasına katılmak, Ulaş Bardakçı’ya ilişkin bildiri dağıtmak, Nevruz ve Dünya Kadınlar Günü eylemlerinde Odak dergisi adına hazırlanmış flama taşımak da suç sayılan eylemler oldu. Ev aramalarında toplanan Mihri Belli’nin “Kızıldereye Varan Yol”, Jürgen Habermas’ın “Sivil İtaatsizlik” gibi kitapları ile Deniz Gezmiş Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Che Guevera ve Yılmaz Güney’in fotoğrafları iddianamede delil oldu.

Eylem başına 5 yıl hapis

Savcılık, sanıkların her birine örgüt üyeliğinden 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isterken, katıldıkları her bir eylem için de “örgüt propagandası” suçundan 1-5 yıl arası hapis cezası istedi. Böylece 7 eyleme katılan sanıklardan Nuray’a 50, 8 eyleme katılan Onay’a 55, 3’er eyleme katılan Irmak ve Tuna’ya 30, 2’şer eyleme katılan Yıldırım ve Akkıvılcım’a 25 yıla kadar hapis cezası istendi. HABERİN KAYNAĞI VATAN GAZETESİ 

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
Sadece bir Mola...
'Dolarım var ha… çarparım suratınıza'
HAYAT İKİ BACAK ARASINDA MI?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ankara Spor Salonu’na bekliyoruz
Kazanırken Kaybetmek, Kaybederken Kazanmak olur mu?'
SARILMAK İSTERSEN !
FİLENİN SULTANLARI ÜVEY EVLAT MI? KIZLAR NE YAPSA YARANAMIYOR TÜRKİYE’YE!
YILIN ANNELERİ !
VOLEYBOLUN ÜVEY EVLADI KÜME DÜŞTÜ!!!!
SONUNA KADAR!
FUTBOL FEDERASYONU...
GUİDETTİ’Yİ ELEŞTİRENLERE GELSİN!
ADALET ARAYAN KEMAL!
Bilmem ne desem?
DEMOKRASİ, ADALET VE BARIŞ!
HALK TRT’YE NEDEN KIZIYOR? PARALARI KİMLER YİYOR?
HAYVANLIK BİZDE Kİ!
ŞENOL GÜNEŞ, REKLAM DEĞİL GERÇEK!
YILDIRIM BAŞKANLIK
KIÇLARINDA ÇIBAN ÇIKACAK!
BİR TARAFTA ÖRĞÜT, BİR TARAFTA DEVLET!
“KIZILAY PATLAMASI, CAN PAZARINA DÖNÜŞMÜŞTÜ”
MAHŞERİN ÜÇ ATLISI! TEK BAŞKAN!
NAMUSLU TOPLUM MUYUZ? YOKSA...
KALEMİM KIRILMADAN - BASININ ÖZGÜR SESİ
KILIÇDAROĞLU İYİ Kİ VAR!
DİNSİZ(LER)Mİ ? YÜZ YILIN AYIBI!
ORTAYA KARIŞIK
SİYASET SOFRASI
YORUMCUYUZ AMA, HADDİMİZİ BİLİRİZ! TWİTTER NEDEN SALLANDI?
KİMSE KUSURA BAKMASIN… GÖRDÜĞÜMÜ YAZARIM!
SALAHADDİN DAL'I KAYBETTİK! ACIMIZ BÜYÜK!
Kahramanımız YÜCEL ASLAN’ı kaybettik!
HALK BAŞKAN MI SEÇECEK YOKSA CUMHURBAŞKANI MI?
ECEM UZGÖR / CRAZE YÜZÜ OLMANIN HİKAYESİNİ ANLATTI
BU MİLLET SANA ÇOK SEY BORÇLU KARAOĞLANIM...
NEREYE GİDİYORUZ!
DUAYEN OLMAK - HASAN UĞUR EPİRDEN OLMAK
SARAÇOĞLU GRUP VE DUYADER
BEŞİKTAŞK BİR BAŞKA AŞK!
ANKARA’NIN DOĞU KAPISI “ELMADAĞ”
LALAHAN BELEDİYESPOR Bayan Atletizm takımı
BENİM ÖĞRETMENİM
CUMHURİYET BİTER Mİ?
BAYRAM DA KURBANLIK OLMAK!
SONBAHAR YAPRAKLARI
GÜNEYDOĞU ÇIKMAZA GİRDİ!
ORTALIK TOZ DUMAN
KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ.
SEN BİLİRMİSİN?
KADINLAR KARAR VERSİN
YOL ARKADAŞLARI
ÖLÜMÜ HATIRLAMAK
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
54
0
6
3
17
26
4
Trabzonspor
48
0
6
6
14
26
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Göztepe
35
0
9
8
9
26
10
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
11
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
13
5
8
26
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı