Yazı Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 12:15 Bu yazı 1086 kez okundu
 
RESMİ DOĞRU OKUMAK
Nizamettin Şereflier
nizamettinsereflier@gmail.com
 
 

On bir gündür devam eden “Gezi Parkı” eylemleri, Türkiye tarihinde beklide hiç kimsenin anlayamadığı, yorumlayamadığı bir mecraya gitmiş durumdadır. Bambaşka bir eylem tarzı bu eylemler; iktidar şaşkın, millet şaşkın her kes ne yapacağını bilememektedirler.

Eski siyaset tarzıyla siyaset yapan siyasetçilerimizin anlayamadığı, yorumlayamadığı bir durum var ortada. Bu öyle bir şey ki eski Türkiye’de eylemciler sokağa çıkar, poliste onların karşısına dikilir su, gaz, cop ne bulursa onunla eylemcilere dalar, eylemcileri dağıtır, ardından da gözaltılar ve tutuklamalar ve bu her eylemde böyle sürer giderdi.

Bu seferde öyle zannedildi ama öyle olmadığı zaman ilerledikçe görülmeye başlandı. Bu eylemler, aslında “Gezi Parkı” bahane edilerek yıllar itibariyle hiçbir ortamda fikri sorulmamış, itilmiş, kakılmış halin nedir diye sorulmamış ama aynı zamanda eğitimli, okumuş ama milli gelirden de yeterli payı alamamış kitlelerin, iktidar ve devlete karşı tepkisinden başka bir şey değildir.

Eylemciler, demokratik bir rejimde Başbakanın bir kralın edasıyla hareket ettiğini düşünerek tepkilerini Tayyip Erdoğan’ın üzerinde yoğunlaştırmış ve ısrarla kendisinin ve iktidarının istifasını istemişlerdir. Başbakan ve etrafı ilk başta ne olup bittiğini anlayamamışlar ve eylemleri yanlış yorumlayıp, olaylara eski siyaset refleksiyle karşılık vermişlerdir.

Özellikle basiretsiz idareciler yüzünden eylemlere yanlış müdahalede bulunulmuş, bu yüzden olaylar daha da büyümüş ve önüne geçilemez hale gelmiştir.

Tabii yukarıda yazdıklarımdan öte eylemcilerin profiline baktığımızda; eylemcilerin büyük bir çoğunluğunun twitter ve facebook kullanan gençler olması bizleri ve iktidarı bir kat daha düşündürmüştür. Gelecek kaygısı olan gençlerimizin büyük bir çoğunluğuna bu güne kadar iktidar ve millet olarak haliniz nedir diye hiç sormadık. Sokak ya da kefelerde baba parasıyla günlerini geçiren bu eğitimli okumuş gençlere ne iş, ne de imkan sağladık. Hak isteyenlere de terörist gözüyle baktık.

Geçmişteki Başbakanların başına gelen Sayın Erdoğan’ında başına gelmiştir. Ne yazık ki Halk adamı Tayyip Erdoğan’ın etrafı kapatılmış, milletiyle irtibatı kesilmiştir. Balkon konuşmalarıyla milletin gönlünde taht kuran Başbakan, nedendir bilinmez ama ilerleyen zaman içinde bu konuşmalardan farklı bir tavır sergilemeye başlamıştır. Belki de Sayın Başbakanda toplumda böyle bir algının oluştuğunu fark edememiştir. Sayın Başbakanının son zamanlardaki kızgın ve muhalefete karşı kavgacı tavırları, özellikle gençler üzerinde negatif enerji yaratmıştır. Görünen o ki, danışmanları Başbakanı yanlış yönlendirip, hata yapmasına neden olmuşlardır.

Bu olay, Tayyip Bey’in Cumhurbaşkanı olmasını istemeyenlerle, Abdullah Bey’in Cumhurbaşkanlığının devamını isteyenlerin arasındaki derinden derine süren mücadelenin de gün yüzüne çıkmasına vesile olmuştur. Bilindiği gibi 2007 seçimlerinde de Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olamaması için her türlü entrika çevrilmiştir. Aslında Abdullah Gül’ünde Cumhurbaşkanlığı belirli çevrelerce istenmemiştir ama Tayyip Erdoğan olmasında kim olursa olsun mantığıyla, Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasına razı gösterilmiştir.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ortaya koyulan oyunlar, 2014 seçimleri öncesi de sahneye konulacağı anlaşılmaktadır. Sayın Başbakanında bu oyunların farkında olduğunun ve bu tezgâhlara karşı önlemler alacağını inşallah zaman içinde göreceğiz.

Naçizane iktidara tavsiyem o ki, artık eski siyaset tarzını bir kenara bırakmalarıdır. Yarında itibaren yeni siyaset modelini uygulamaya koymaları, hem kendilerinin, hem de ülkenin yararınadır. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öfkesini, sinirini bir kenara bırakıp, halkın arasına karışması; ne bileyim “Gezi Parkına” bir ziyarette bulunup, aracısız oradakilerin halını hatırını sorması, inanıyorum ki bütün tansiyonu düşürecek, ülkeyi normalleştirecek ve kendisine Cumhurbaşkanlığı kapısını ardına kadar açacaktır. Kalın Sağlıcakla!

Nizamettin Şereflier

08.06.2013 / Aktarım anında Bu Yazı 1566 kez okundu

Yorum:

Mustafa YEŞİL 2013-06-11 Gerçek resim bu değil
Nizamettin Bey; Köşeni mümkün olduğunca takip eden biri olarak bu yazına şaşırmış durumdayım. Bu olayları,geri planda bırakılmış,dikkate alınmamış gençlerin haklı isyanı gibi algılanabilecek bir pencereden anlatmışsınız. Kesinlikle böyle bir düşünceye katılmıyorum.Son 15 gündür yaşananlar asla bir özgürlük,demokrasi çevre bilinci mücadelesi değildi.Belki devede kulak hatta tüy sayılabilecek bir kesimdir sizin anlatmaya çalıştığınız.Olay büyüyen güçlenen türkiyenin, dünyadaki itibarını zedelemek,ayağındaki prangalardan kurtulan bu milletin ayağına yeni prangalar takılması meselesidir.Orda bulunan 3-5 bin kişilik grup kesinlikle türk gençiliğini temsil etmemektedir.Sürekli olarak gençler olarak genelleyip tüm türk gençlerinin bu algıda olduğunu yansıtmak ayrıca bir yanlıştır.Bir diğer noktada şu ki; bende ilk müdahele esnasında polisin çok yalış bir hareket tarzı içinde olduğunu ve olayların büyümesini tetiklediğini düşünmüştüm.Ama bazı gerçekler ortaya çıktıkça bu işin bu yıkım hareketinin önceden planlanan ve polis ne yaparsa yapsın bu noktaya getirileciğini hep birlikte gördük.Daha 3. gününde Times'da Türkiyeyi 3. dünya ülkesi gibi gösteren ilanların verilmesini heralde bu masum gençlerimiz organize ettiğini dşünmemeliyiz.Facebook twetter hesaplarından, paylaşılan haberleri yorumları da kısaca bir göz atmanızı isterim. Başbakana edilen küfürleri bırakın,sadece '' PKK'lı kardeşlerimizle mücadele veriyoruz,yeterki bunlar gitsin gerekirse ülkenin yarısını onlara veririrz '' gibi insanın kanını donduran paylaşımlara bir daha göz atmanızı tavsiye ederim. Sonuç olarak sizin gibi eli kalem tutan objektif insaların bu konularda çok daha hassas olmasını tavisye eder iyi çalışmalar dilerim.

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 Temmuzun Ardından
YANILIYORSUNUZ
İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YERDEYİZ
İSTİKRARI SEÇTİK
BU ÖLÜMLER NİYE
TÜRKİYE’NİN SEÇİMİ
HESAP VEREMEZSİNİZ!
CHP KURULTAYLARI
ÇOK YAŞA MUTLAK BARIŞ
GAZZE AĞLIYOR
FAİZ LOBİSİ
MADEN ŞEHİTLERİMİZ
TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ
KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
BÜYÜK ANKARA MİTİNGİNİN ARDINDAN
KEÇİÖREN’DE KİM KAZANACAK
VESAYETLER DEMOKRASİSİ
DERSHANELER OKULLARA DÖNÜŞÜRKEN
28 ŞUBAT PARANOYASI
ERGENEKON DAVASI VE KAYBOLAN İMTİYAZLAR
GEZİ’DEN MISIR’A
AMAÇ ÜÇ AĞAÇ MIYDI?
GEZİ PARKI AVM’ Mİ OLUYOR?
REYHANLI TUZAĞI!
VATANDAŞIN HALİNİ HİÇ SORAN VAR MI ACABA?
BUNLARIN HEPSİ YALANMIŞ!
KİM ÇÖZECEK O ZAMAN?
İSRAİL DİZ Mİ ÇÖKTÜ?
ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR!
ADA’NIN YOLLARI TAŞLI
NE PAHASINA OLURSA OLSUN?
ÜÇ MÜ BEŞ Mİ?
OSLO SÜRECİ VE PKK
2012 DÜNYA VE BİZİM İÇİN BİR MİLAT MIYDI?
KOLAY OLANI SEÇMEK
ŞEYTANIN AVUKATLARI KAYBEDERKEN
DOKUNULMAZLIK ZIRHI
5 BİN HAS PARTİLİ AK PARTİYE KATILDI
24 KASIMLARDA HATIRLANAN ÖĞRETMENLERİMİZ
AK PARTİ VE İDAM TARTIŞMALARI
BDP VE AÇLIK GREVLERİ
CHP NEREYE KOŞUYOR?
DIŞ POLİTİKAMIZ
NUMAN BEY VE EKONOMİ
SURİYE BATAKLIĞI
AK PARTİ KONGRESİNİN ARDINDAN
NUMAN BEY AK PARTİYE NE KATACAK?
SİYASİ GÜNDEMİMİZ
SORUYORUM?
TERÖRLE YAŞAMAK
ÇEMBER DARALIRKEN
İKİ PARTİ BİRLEŞİRKEN
28 ŞUBAT NİÇİN YAPILDI?
12 EYLÜLLE HESAPLAŞMAK
YENİ EĞİTİM SİSTEMİMİZ
NEVRUZ
4+4+4
ÇARPIK KENTLEŞME
28 ŞUBAT
EKONOMİNİN MOTOR GÜCÜ
MİT VE YARGI
YENİ ANAYASA BAŞKA BİR BAHARA MI?
MERHABA !
AH FRANSA AH
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
51
0
5
3
16
24
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
6
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
39
0
6
9
10
25
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
12
Konyaspor
30
0
10
6
8
24
13
Yeni Malatyaspor
30
0
9
9
7
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
14
6
5
25
20
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
21
Gençlerbirliği
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı