Yazı Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 13:01 Bu yazı 1135 kez okundu
 
FAİZ LOBİSİ
Nizamettin Şereflier
nizamettinsereflier@gmail.com
 
 

Gezi olaylarının başladığı Mayıs 2013 itibarıyla, Türkiye Dünya Bankasına olan borcunun son taksidini ödemiş; son on yıldır uygulanan ekonomik politikalar sayesinde de faizler dört buçuklara (reel anlamda da sıfırlara) düşmüş; artık parasını faizde değil, üretimde değerlendirenin kazanacağı bir döneme girilmişti.

Avrupa ve Dünyanın krizle boğuştuğu bu dönemde, faizlerin düşmesi sonucu ülkemiz daha fazla üretip satmaya başlamış, ticaret canlanmıştı. Hükümet 2023 hedeflerine ulaşmak için Kanal İstanbul, Üçüncü Köprü, Üçüncü Havaalanı, Nükleer Santraller gibi büyük projelerin ihalelerini peyderpey yapmaya başlamıştı.

Anlaşılan, Türkiye, Almanya’sından, Amerika’sına birçok ülkenin çıkarlarına ters düşecek yatırımlara girişmişti. Özellikle İstanbul’a yapılacak üçüncü havaalanı, Almanya’nın büyük ekonomik kaybı demekti.  Nükleer Santrallerin devreye girmesiyle, Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığı azalacak, bu da ülkemizin cari açığını düşürecekti. Cari açığın düşmesi, Türkiye’nin uluslararası piyasalardan daha az maliyetle borç alması demekti.

Bu da ülkemize borç veren faiz lobisinin, hiçte hoşuna gidecek bir durum değildi. Faiz Lobisi kazanmaya alışmıştı bir kere, kim bu kazancın önünü kesecek olursa onunla savaşmaktan asla geri durmayacaktı. Gezi Olaylarından, 17 ve 25 Aralık Operasyonlarına kadar yaşananların hepsinin arkasında bu lobinin faaliyetleri görülmektedir.

Son yaşadıklarımız bir algı operasyonuydu, topluma, Ak Parti iktidarı ve Başbakan Tayyip Erdoğan düşecek havası verilmeye çalışılarak, siyasi ve ekonomik bir kaos yaratılmaya çalışıldı. Ne kadar Başbakan ve millet dik durarak bu saldırıyı savuşturmaya çalışsa da, milletin zihni bir kere bulandırılmıştı.

Bunun akabinde toplumda acaba Ak Parti iktidarı yıkılıyor mu algısı oluşmaya başlamıştı. Siyasi bir krizin arkasından, ekonomik krizin geleceği de aşikârdı. Her şey normal giderken, birden kriz geliyor algısının topluma verilmesi sonucu piyasalar bir anda alt üst olmuş, dolar ve Euro’nun önü tutulamaz hale gelmişti.

Tam da faiz lobisin istediği ortam oluşmuş, Merkez Bankasının faiz yükseltmekten başka şansı kalmamıştı. Merkez Bankası dövizin ateşini düşürmek için 4,5’larda olan faizi, şok bir kararla 12’lere zıplatmıştı.

Buraya kadar anlattıklarımız ülkemizde yaşanan son bir yılın kısa bir özetiydi. Asıl anlatmak istediğimiz o günün şartlarından sen şok bir faiz kararıyla belki dövizin ateşini düşürdün ama bu gün şartlar değişmiş, ortam normalleşmiş, sen hala olağanüstü koşulların faizini niye ödemeye devam edersin ey Merkez Bankası!

30 Mart seçimleri, siyasi istikrarın devam edeceğini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Ak Partinin adayının ilk turda seçilebileceğini göstermişken, bu kadar faiz ödemek niye? Avrupa Merkez Bankası eksi faize geçmişken sen hala niye rantiyeye 9,5’larda faiz verirsin?

Yok, efendim faiz yükseltilirken sert, indirirken yumuşak inmeli masalı iktisadın bize yutturduğu bir hap olsa gerek! Neymiş efendim sert inerse dengeler bozulurmuş, döviz yükselirmiş, para dışarı kaçarmış. Kaçarsa kaçsın, ne zaman sıcak paradan hayır gördük ki, şimdi görelim. Yahu Avrupa Merkez Bankası eksi faiz verirken döviz niye yükselsin ki; yükselmez kardeşim yükselmez korkmayın!

Sayın Erdem Başçı Bey Tabii siz Anglo-Sakson mantığıyla yetiştiniz, size öyle öğretiler. Sayın Başbakan Merkez Bankası Başkanına,“Sen dalga mı geçiyorsun? Yükseltirken beş puan birden yükseltiyorsun, şimdi yarım puan indiriyorsun?”,dedi. Sayın Başbakan bu tezinde son derece haklı, siyaset rahatlamış, negatif algı kalkmış, döviz rezervlerinde bir sıkıntı yokken bu kadar faiz ödemek niye?

Tasarruflarımız yeterli olmadığı için borçlanmak zorundayız diyebilirsiniz. Evet, doğru söylüyorsunuz ama bu kadar yüksek faizi öderken, üretemeyen bir ekonomide tasarruf nasıl olacak bunu hiç düşündünüz mü? Kısacası tasarruflarımız maalesef faiz ödemelerine gittiğinden dolayı, yatırım ve üretime para kalmamaktadır. Üretim ve yatırım için tekrar borçlan, yine faiz ödemeye devam et. Ülke olarak bu sarmaldan hiç çıkma, faiz lobisine çalışmaya devam oh ne güzel dünya! Bunu görmemek saflık olsa gerek.

Millet, ülkenin ekonomisi batarsa hesabını Merkez Bankası Başkanından sormaz, iktidardan sorar. Son dört-beş aydır piyasalarda yaprak kımıldamıyor. Esnaf kan ağlıyor, gezi olaylarından bu yana esnaf siftah yapmadan kepenk kapatmaktadır. Faizlerin son dört, beş aydır 10-12 bandı arasında seyretmesi, piyasaları adeta kilitlemiştir. Keşke dövizi düşüreceğiz diye bu kadar faizler yükseltilmeseydi. Döviz serbest piyasada dalgalansaydı, 30 Marttan sonra zaten bu günkü rakamlara düşerdi. Belki ekonomideki tahribat bu kadar fazla olmazdı.

Şu an hem ekonomide, hem de ekonomiye yön veren Kurumlarda reform yapmanın tam zamanı. Özellikle Merkez Bankasının özerkliğine mutlaka göz atmalıyız. Artık ilaç vererek ekonomiyi düzlüğe çıkaramayız. Üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırmak için gerekli kanun ve kararnameleri bir an önce Meclisten geçirmeliyiz. Öncelikle şu borçlanarak (yani hormonlu) büyümeden bir an önce vazgeçip, sağlıklı büyümenin yollarını aramalıyız.

Geciken vergi reformunu bir an önce yapıp, tüketimden değil, üretimden vergi almaya başlamalıyız.  Bu gün maalesef dolaylı vergilerin oranı yüzde seksenleri geçmiş durumdadır. Kayıt dışının yüksekliği ve üretimden alınan vergilerin oranlarının yüksek olması, maalesef vergi toplamanın önündeki en büyük engeldir. Oranları makul seviyelere çekerek, ödenebilir hale getirmek ülkenin selameti açısından elzemdir.

Yukarıda saymaya çalıştığımız çözüm önerilerini devreye sokmakta geç kalırsak eğer; korkarım ki, daha biz yıllarca yüksek faiz ödemeye devam ederiz. Şayet ekonomik reformları yapmakta biraz daha geç kalırsak; bu faiz lobisi bu ülkeye rahat vermeyecektir.

Siyasi istikrarın, ekonomik istikrardan geçtiğini göz ardı etmeden, ekonomideki doğruları yapmak zorundayız. Borç alan emir alır mantığını unutmadan büyümeyi borçla değil, tasarruflarla yapmanın yollarını aramalıyız. Borç demek, faiz demektir. Kısacası biz büyümemizi borçla finans ettiğimiz sürece, faiz lobisi bizim kanımızı emmekten hiç vazgeçmeyecektir. Kalın Sağlıcakla! 

NİZAMETTİN ŞEREFLİER

07.06.2014 / Aktarım anında Bu Yazı 2604 kez okundu

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 Temmuzun Ardından
YANILIYORSUNUZ
İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YERDEYİZ
İSTİKRARI SEÇTİK
BU ÖLÜMLER NİYE
TÜRKİYE’NİN SEÇİMİ
HESAP VEREMEZSİNİZ!
CHP KURULTAYLARI
ÇOK YAŞA MUTLAK BARIŞ
GAZZE AĞLIYOR
MADEN ŞEHİTLERİMİZ
TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ
KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
BÜYÜK ANKARA MİTİNGİNİN ARDINDAN
KEÇİÖREN’DE KİM KAZANACAK
VESAYETLER DEMOKRASİSİ
DERSHANELER OKULLARA DÖNÜŞÜRKEN
28 ŞUBAT PARANOYASI
ERGENEKON DAVASI VE KAYBOLAN İMTİYAZLAR
GEZİ’DEN MISIR’A
AMAÇ ÜÇ AĞAÇ MIYDI?
RESMİ DOĞRU OKUMAK
GEZİ PARKI AVM’ Mİ OLUYOR?
REYHANLI TUZAĞI!
VATANDAŞIN HALİNİ HİÇ SORAN VAR MI ACABA?
BUNLARIN HEPSİ YALANMIŞ!
KİM ÇÖZECEK O ZAMAN?
İSRAİL DİZ Mİ ÇÖKTÜ?
ZENGİN DAHA ZENGİN, FAKİR DAHA FAKİR!
ADA’NIN YOLLARI TAŞLI
NE PAHASINA OLURSA OLSUN?
ÜÇ MÜ BEŞ Mİ?
OSLO SÜRECİ VE PKK
2012 DÜNYA VE BİZİM İÇİN BİR MİLAT MIYDI?
KOLAY OLANI SEÇMEK
ŞEYTANIN AVUKATLARI KAYBEDERKEN
DOKUNULMAZLIK ZIRHI
5 BİN HAS PARTİLİ AK PARTİYE KATILDI
24 KASIMLARDA HATIRLANAN ÖĞRETMENLERİMİZ
AK PARTİ VE İDAM TARTIŞMALARI
BDP VE AÇLIK GREVLERİ
CHP NEREYE KOŞUYOR?
DIŞ POLİTİKAMIZ
NUMAN BEY VE EKONOMİ
SURİYE BATAKLIĞI
AK PARTİ KONGRESİNİN ARDINDAN
NUMAN BEY AK PARTİYE NE KATACAK?
SİYASİ GÜNDEMİMİZ
SORUYORUM?
TERÖRLE YAŞAMAK
ÇEMBER DARALIRKEN
İKİ PARTİ BİRLEŞİRKEN
28 ŞUBAT NİÇİN YAPILDI?
12 EYLÜLLE HESAPLAŞMAK
YENİ EĞİTİM SİSTEMİMİZ
NEVRUZ
4+4+4
ÇARPIK KENTLEŞME
28 ŞUBAT
EKONOMİNİN MOTOR GÜCÜ
MİT VE YARGI
YENİ ANAYASA BAŞKA BİR BAHARA MI?
MERHABA !
AH FRANSA AH
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
51
0
5
3
16
24
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
6
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
39
0
6
9
10
25
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
12
Konyaspor
30
0
10
6
8
24
13
Yeni Malatyaspor
30
0
9
9
7
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
14
6
5
25
20
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
21
Gençlerbirliği
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı