Yazı Detayı
03 Şubat 2016 - Çarşamba 18:26 Bu yazı 1163 kez okundu
 
BİR DAHA GELSEN ANKARA´YA
FERDA YALÇIN
ferdayalcinaksoy@gmail.com
 
 

Samsun ´dan meşakkatli bir yolun ilk kilometreleri aşılmaya başlandı.Yıl 1919. Zordu ,sıkıntılıydı ama güzel günler görecektik ulusça sonunda.Amasya,Erzurum kongreleri ve milli iradeye dayalı hükümetin kurulması için Sivas kongresi .Tüm illere haberler gönderilip temsilcilerini seçmeleri istendi.Bütün bu il temsilcilerinin toplanacağı bir ortak zemin gerekliydi.Ankara´lılar Atatürk´ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara´ya davet ettiler. 

Atatürk Kurtuluş Savaşı´nın en iyi Ankara´dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu.Ve Ankara tarihteki yerini almaya hazırdı artık. 

Takvimler 27 Aralık 1919 Cumartesiyi gösteriyordu.Hava açık, ılık. Birkaç gün önce sepeleyen kar tutmamış. 

Halk, Çankaya bağlarının batısındaki Kırşehir yoluna açılan yokuş boyunca akın akın yollarda. Kulaklar minarelerde. O tarihi an´ı, selalarla bütün Ankara´ya müezzinler duyuracaktı. 

Mustafa Kemal´i karşılamaya çıkanlar arasında bölük bölük seymenler göz alıcı bir biçimde. Hepsi de çakı gibi. Kimi atlı, kimi yaya. Kiminin sağ omzunda baltaları asılı, kiminin "Martini" tüfekleri çapraz. Şal kuşaklarında hançerleri parlıyor. Gözleri gibi. 

Elbas köyünden usta davulcular gelmiş. Abdal Hasan´lar, Deli Haydar´lar, Kara Mahmut´lar, Mohaç´tan, Çaldıran´dan, ya da bir başka er meydanından. 

Sabırsız bir bekleyiş bu. 

Saatler öğleden sonra üçü on geçeyi gösterirken, o selalar duyuldu. Halk arasında bir dalgalanma oldu. Yokuş başına doğru yüklendi Ankara. Bir sevinçli telaş, bir büyük heyecan. 

Uzaklarda bir motor gürültüsü vardı. Sonra, korna sesleri. Evet, geliyordu Mustafa Kemal. 

"Bandırma" vapuruyla Samsun´a gelen Osmanlı Paşası o "Miralay Mustafa Kemal Hazretleri" değildi bu gelen. Anadolu hareketini başlattığı için boynunda sarayın "idam fermanını" taşıyan, bütün rütbelerinden istifa etmiş ve "Milletin bağrına dönmüş bir fert olarak" sadece MUSTAFA KEMAL´di. Yaralı bir ulus, artık onun önderliğinde Ankara´dan şahlanacaktı. 

Samsun´da bir hurdalıktan alınan, her parçası bir başka yerde bulunmuş, üstü açık, köhne otomobili yaklaşınca heyecan son haddine varmıştı. Davullar çok daha coşkuyla vuruyordu. 

O günleri yaşayan Naşit Hakkı, Mustafa Kemal´in gelişini şöyle anlatıyor : 

"27 Aralık 1919´da, yiğit Ankaralılar, Kızılyokuş´tan eskimiş bir otomobil içinde inen bir çift gök rengi gözün derinliklerinde vatan ufuklarından esaret bulutlarının dağılışını görmüşler, yurdun kurtuluşuna inanmışlar ve onu ebedi reis tanımışlardı. 

Yassı bir deri kalpağın altında zayıf bir yüz, kaç ay, kaç yıl ve yıllar milleti için rahat nedir görmemiş çelikleşmiş, sarı bir çehre ve içe işleyen sıcak bir bakış. Boz palto altında sivil bir yol elbisesi kumandanca bir yürüyüş. Mustafa Kemal Ankara´ya böyle gelmişti." Gülümsüyordu Mustafa Kemal, henüz 38 yaşındaydı ama, yüzünde, nice savaş meydanının tandırında yoğrulmuş bir başka olgunluk vardı. Mavi gözleri çelik pırıltısıyla yanıyor, kalpağının iki kenarında, şakaklarında uçuşan başak rengi saçları, güzel yüzüne bir başka anlam veriyordu. 

Yokuş başında, seymenlerin önünde durdu. Otomobilden indi. Onlara doğru ağır ağır yürüdü. 

Hepsi bir anda esas duruşa geçtiler. Her soluk tek can olmuştu. Bütün gözler, onun gözlerinde düğümlüydü. Vakur ve sert bir sesle: 

- Merhaba efendiler! dedi. 

- Sağol Paşa Hazretleri... 

- Arkadaşlar! Buraya neden geldiniz? 

- Millet yolunda can vermeye geldik! 

- Fikrinizde sabit misiniz? 

- And olsun. ... Ve, işte o zaman Mustafa Kemal´in gözleri ilk kez yaşardı. Zincir kabul etmeyen bu ulus, onun peşinde, gerekirse ölüme bile, göz kırpmadan gidebilirdi. Metin SOYSAL(Yıllarboyu Tarih Dergisi nden) 

Atatürk ün Ankara ya geleceği gün” Kızılca Gün “olarak ilan edilmiştir tarih böyle yazar. Kızılca Gün, bir beyliğin ya da bir devletin çöküş ve yıkılış günlerinde, halkın yeni bir devlet kurmak ve başlarına yeni bir “Reis” seçmek için “Seymen Alayı” adıyla atlı ve yaya bir birlik kurdukları, efelerin kendine özgü oyunlar oynadıkları gündü. 

Seymenler meydanlarda kılıç oyunları oynuyor, halkı coşturuyorlardı. Akşam olmuş, fenerler yakılmıştı. Atatürk ve arkadaşları, Keçiören de Temsil Heyeti için ayrılan “Ziraat Mektebi”ne yerleştirildi. Atatürk, bundan böyle çalışmalarını bu okulda sürdürecekti. 

Türkiye nin kalbi artık Ankara da, “Ziraat Mektebi”nin loş koridorlarında atıyor, 

yeni bir Türkiye kuruluyordu.O zamanın Ziraat mektebi etlik bağlarını gören; benim ,ablalarımın kardeşimin ve şimdide yeğenimin okuduğu ilköğretim okuludur.(Ki gurur vericidir benim için.Geçmişinde ayak izlerini ,kokusunu ve kararlılığını bırakmıştır sevgili Mustafa Kemal o binada bizler için ) 

Atatürk ün Ankara ya geldiği günün gecesi, telgrafhaneler bütün Anadolu ya şu haberi ulaştırıyorlardı: 

“Bir haftadan beri Ankara dan gönderilen heyetle ve binlerce silahlı, atlı milli kuvvet kahramanları ile arslan köylülerden oluşan 80 bini aşan vatansever tarafından bugün Sivas tan gelen Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliye adına, Mustafa Kemal Paşa nın sözleri, istiklalini feda etmeye Tanrı nın huzurunda ant içmiş olan birlik ve birleşik halk üzerinde, pek derin bir tesir bıraktı. Bu tesir bütün sıcaklığı ile devam ediyor.” 

Şimdilik Heyet-i Temsiliye nin merkezi Ankara dır.” 

27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir.(Ya da öyle idi) . At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar. 

Atatürk´ün Ankara´ya gelişinin 92 .yıldönümü kutlanacak 27 Aralık Salı günü.Ertelenen ,iptal edilen geçmiş gün törenlerimiz gibi bir akıbeti olmamasını diliyorum bugünün.Resepsiyonlar verilecek büyük otellerde büyükşehir belediyesince.Son günlere damgasını vuran emekli vekil maaşlarını bu anlamlı gün gölgeler mi gündemden düşürür mü bilinmez ama artık milliyetçiliği ,ilkeleri, özü ,sözü ve hatta resimleri bile bir bir ortadan kaldırılmak için yarışa girilen büyük öndere Ankara seğmeniyle ,halkıyla çoluğuyla çocuğuyla bir kez daha burdayız demeli.Haydi Ankara bir kez daha karşıla o duyguyla ,o yürekle Atatürk´ünü. 

Ankara Marşı 

Ankara, Ankara güzel Ankara, 

Seni görmek ister her bahtı kara. 

Senden yardım umar her düşen dara 

Yetersin onlara güzel Ankara. 

Burcuna göz diken dik başlar insin, 

Türk gücü orada her zoru yensin, 

Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin, 

Var olsun toprağın, taşın Ankara. 

Halil Bedii YÖNETKEN 

Ankara adın kara olmasın bundan sonra ,madem ki senden yardım umar her düşen dara.Vekilinle halkınla 1919 şiarına dön bir kez daha güzel Ankara. 

Bugün şehrimde törenler yapılmalı ,okullarda öğrenciler soğuğa ,kışa, kara rağmen coşkuyla Ankara marşlarını söylemeli.Sokaklardaki vatandaş ortak olmalı bu güzelliğe.Her gün bir olma birlik olma özelliğimizden parça parça sıyrılırken ,değerlerimiz gözümüzün içine baka baka elimizden alınırken hep bir ağızdan söyleyelim. 

Ankara´nın taşına bak 

Gözlerimin yaşına bak 

Uyan uyan Gazi Kemal 

Şu feleğin işine bak! 

Kılıcını vurdum taşa 

Taş yarıldı baştan başa 

Uyan da bak Gazi Kemal 

Başımıza gelen işe. 

Ankara´nın dardır yolu 

Düşman aldı sağı, solu. 

Sen gösterdin Paşam bize 

Böyle günde doğru yolu 

25.07.2012 / Bu Yazı 417 kez okundu

 
 
 
Etiketler: yazi
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
51
0
5
3
16
24
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
6
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
39
0
6
9
10
25
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
12
Konyaspor
30
0
10
6
8
24
13
Yeni Malatyaspor
30
0
9
9
7
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
17
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
14
6
5
25
20
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
21
Gençlerbirliği
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı